Menu

Trofta të Marinuara

 • Detaje
 • Komento

Përbërësit:

 • 6 trofta nga 300-400 gr.
 • Piper
 • Specall
 • Vaj
 • Verë e zezë
 • Hudhër
 • Majdanoz
 • Limon

Udhëzimi:

 1. Troftat pastrohen, lahen dhe teren me letër kuzhine.
 2. Kriposen nga të gjitha anët.
 3. Në masën e vajit hidhet, verë, piper, specall, pak uthull, fletë dafine dhe kjo përzierje hidhet mbi peshqi.
 4. Peshqit e marinuar qëndrojnë në vend të freskët 4-5 orë, pastaj vendosen në tepsi ku do të piqen.
 5. Lëngu i marinimit hidhet mbi peshqit dhe futen në furrë të nxehtë me temp.200 gradë C për tu pjekur për 20-25 min.
 6. Në enë salce hidhet vaj ulliri,uthull,majdanoz të grimcuar dhe hudhër e shtypur. Kjo masë hidhet mbi peshk të pjekur.
 7. Shërbehen me rizhoto të përgaditur me fruta deti ose patate të ziera e sallatë të gjelbërt.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *