Menu

Tortë me arra – Letër Dashurie

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit për patishpan

 • 8 vezë,
 • 8 lugë sheqer,
 • 6 lugë arra të bluara,
 • 4 lugë miell,
 • Lëvore limoni.

Përbëresit për fill

 • 300 gr keks i bluar,
 • 300 gr.arra të bluara,
 • 200 gr.rrush të tharë,
 • 250 gr.gjalpë,
 • 100 gr.sheqer pluhur,
 • 4 vezë,
 • 1 portokall,
 • 2 krem të rrahur.

Udhëzime

 1. Tunden vezët me sheqer.
 2. Shtohen arrat,mielli dhe lëvorja e limonit.
 3. Brumi derdhet në tepsi katrore shporeti të shtruar me letër të yndyrshme.
 4. Piqet në furrë me temp.200 gradë C.
 5. Tundet gjalpi i zbutur me sheqer pluhur.
 6. Shtohen vezët një nga një duke i tundur vazhdimisht.
 7. Me masën përzihen keksat e bluar,arrat,rrushi i kulluar dhe lëngu e lëvorja e portokallit.
 8. Të bardhat e vezëve tunden në borë të qëndrueshme.
 9. Shtohet gjysma duke e përzier,pastaj edhe gjysma tjetër dhe përzihet me kujdes,gjersa të krijohet një masë e njëllojtë.
 10. Patishpani pritet nga të katër anët që të drejtohet dhe pritet përgjysmë vertikalisht.
 11. Korja spërkatet me rum,qumësht ose lëng portokalli,pastaj derdhet gjysma e fillit dhe lyhet mirë nga të gjitha anët.
 12. Mbulohet me pjesën tjetër të kores e cila gjithashtu lyhet mbi dhe anash.
 13. Korja mund të pritet edhe në 4 pjesë dhe 4 koret të lyhen,në mënyrë që torta të jetë më e lartë.
 14. Torta lyhet me kremin e rrahur dhe zbukurohet sipas dëshirës në formë libri,letër dashurie etj.
 15. Pasi të ftohet mirë,pritet në pjesë katrore.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *