Menu

Supë Zogu me Karrota

  • Detaje
  • Komento

Përbërësit:

200 gr mish zogu,

1 qepë,

100 gr karrota,

Kripë,

Vegetë,

1 lugë gjalpë,

1 vezë,

1 lugë ajkë (sipas dëshirës mund t’i shtohen bizele dhe kokrra misri).

Fërgohet qepa e grirë hollë dhe karrotat e prera në rrathë. I shtohet mishi i prerë në kubikë,fërgohet bashkë me qepë, i shtohet 1 lugë miell dhe duke e përzier vazhdimisht, i shtohen 1.5 lit ujë,kripë, vegetë dhe piper. Pasi të jetë zier mishi, largohet nga zjarri. Supës i shtohet një vezë e tundur me një lugë ajkë. Shërbehet e nxehtë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *