Menu

Supë me brumca mëlçie

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 150 gr mëlçi të bluara,
 • 50 gr gjalpë,
 • 1 kokë qepë e kaluar në rende,
 • 1/2 tubë majdanoz,
 • 1 lugë e vogël rigon,
 • 75 gr galetë,
 • 1 vezë,
 • kripë,
 • piper,
 • moskat,
 • 1.5 lit supë mishi ose katrorke.

Udhëzime

 1. Fërgohet qepa gjersa të zverdhet.
 2. I shtohen rigon,majdanoz,përzihet dhe largohet nga zjarri.
 3. Bëhet përzierja e mëlçisë me galetë,vezë,kripë,piper e moskat dhe përzihet me qepë.
 4. Me dy lugë të vogla formohen brumçat .
 5. Më parë hidhet vetëm një në supë të valë.
 6. Nëse janë shumë të buta,i shtohet një lugë ermik,kurse nëse janë të forta,edhe pak galetë.
 7. Brumçat qëndrojnë në supë të valë 10 minuta pa vluar.
 8. Mbi i hidhet majdanoz i grirë hollë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *