Menu

Salmon me salcë domatesh

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 4 fileta salmoni nga 200 gr
 • 3 dcl vaj ulliri
 • 1 qepë
 • 4-5 domate të mëdha
 • 2-3 thelpinj hudhre
 • kripë
 • 1 lugëz e rrafshuar sheqer
 • disa fletë fesligjen(borzilok)
 • 50 gr gjalpë
 • 1/5 kg spinaq të freskët
 • disa kokrra ulliri
 • majdanoz
 • 3 dcl verë të bardhë
 • 2 lugë uthull
 • 1 lugë gjalpë
 • 1 lugë miell
 • 2 dcl qumësht.

Udhëzime

 1. Çdo copë e salmonit pritet horizontalisht në tri fileta.Kriposen,u hidhet vaj ulliri dhe qëndrojnë në vend të ftohtë.
 2. Qepa e grirë në rende fërgohet 4 minuta në vajin në të cilin është marinuar salmoni.
 3. Shtohet hudhra, përzihet 2-3 herë sa ta lëshojë aromën,pastaj shtohen domatet e qëruara dhe të prera në katrorë të vegjël.
 4. Në zjarr të ngadaltë zihen domatet 40 minuta.
 5. Para përfundimit,hidhet 1 lugëz sheqer,kriposet sipas shijes dhe hidhet fesligjen i prerë imët ose i tharë.
 6. Në vend të salcës së përgaditur,mund të përdoren 4 lugë pure domatesh e gatshme,por ajo e përgaditur është më e shijshme.
 7. Gjethet e spinaqit përvëlohen,kullohen, fërgohen në gjalpë 2 minuta.
 8. Në një lugë gjalpë fërgohet mielli 1-2 minuta.Shtohet qumështi dhe, duke e përzier vazhdimisht, vlohet salca edhe 3-4 minuta gjersa të trashet.
 9. Në tepsi të lyer me yndyrë radhiten 4 fileta salmoni, mbi vihen fleta spinaqi, pastaj beshamelli e mbi të purea e domateve.
 10. Prapë vihet nga një filetë salmoni, spinaq, beshamell dhe mbulohet me salmon.
 11. Hidhen verë dhe uthull dhe futet në furrë të nxehtë me temperaturë 200 gradë C për t’u pjekur për afro 15 minuta.
 12. Salmoni i pjekur vendoset në 4 pjata e përreth, derdhet lëngu në të cilin janë pjekur.Zbukurohet me ullinj dhe fleta majdanozi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *