Menu

Sallatë nga patatet

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1 kg patate,
 • 1 kokë sallatë e gjelbër,
 • 3 vezë,
 • 100 gr bizele,
 • 2 dcl ajkë të përzier me pak ujë,
 • 2-3 lugë majonezë,
 • 1 lugë e vogël mustardë,
 • lëngu gjysmë limonit.

Udhëzime

 1. Patatet lahen,të paqëruara zihen në ujë të njelmët.
 2. Qërohen dhe priten në copa të vogla.
 3. Zihen vezët dhe priten në katrorë të vegjël ose në 8 pjesë.
 4. Sallata e gjelbër pritet imët,disa fletë lihen të tëra.
 5. Të gjithë përbërësit e prerë bashkohen me ajkë ,majonezë,mustardë dhe lëng limoni.
 6. Përzihen me kujdesë,vendosen në fletë sallate dhe shërbehen me peshk ose mish të pjekur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *