Menu

Sallatë me karkaleca në enë akulli

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 300 gr.bishta karkalecash,
 • 4-5 karkaleca të tërë për zbukurim,
 • 1 mollë,
 • 1 flegër pjepër,
 • 1 spec,
 • 1 lugë pure domatesh,
 • disa fletë selinoje,
 • 2-3 lugë ajkë,
 • majonezë,
 • lëng limoni ose uthull,
 • disa fletë sallatë endivi,
 • kripë,
 • piper,
 • specall.

Udhëzime

 1. Karkalecat marinohen në 4 lugë vaj ulliri,2 l.lëng limoni,majdanoz,kripë dhe ½ gotë verë të bardhë.
 2. Tundet ajka dhe përzihet me majonezë.
 3. Shtohet domatja,piperi dhe lëngu i limonit.Nga fruti i mollës dhe pjeprit nxirren me lugë speciale forma goglash.
 4. Speci dhe selinoja priten imët dhe i shtohen pemëve.
 5. Në masë hidhen edhe karkalecat e marinuar,kripë dhe gjysma e majonezës së përzier.
 6. Masa përzihet me kujdes.
 7. Sallata e gjelbërt vendoset në enë akulli.
 8. Derdhet masa e përgaditur dhe mbulohet me majonezën e mbetur.
 9. Mbi hidhet pak specall.
 10. Karkalecat e tërë vendosen aty këtu,për t’a zbukuruar pjatën.
 11. Shërbehet në çast.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *