Menu

Sallatë me domate dhe tranguj

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1/2 kg domate,
 • 1/2 kg tranguj,
 • 1 spec i gjelbër,
 • 1 kokë qepë,
 • 1/2 tubë majdanoz,
 • 2 lugë vaj ulliri,
 • 2 lugë lëng limoni ose uthull molle,
 • kripë.

Udhëzime

 1. Domatet e shëndosha lahen,priten në katrorë të vegjël ,speci pritet në 4 pjesë,i largohen farat dhe pritet në rrathë,kurse qepa grihet hollë.
 2. Trangulli qërohet dhe pritet në rrathë.
 3. Të gjitha hidhen në pjatë për sallatë dhe u hidhet vaj ,kripë,lëng limoni ose uthull,majdanoz i grirë hollë.
 4. Sallata përzihet me kujdes dhe servohet.


Ose: perimet priten në rrathë,palosen në pjatë për sallatë dhe u hidhet kripë,uthullë dhe vaj ulliri.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *