Menu

Sallatë me aromë grejpfruti

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 2 grejpfrutë,
 • 2 rrepa të bardha,
 • rrepka të kuqe,
 • disa thelpinj hudhre,
 • vaj ulliri,
 • majdanoz.

Udhëzime

 1. Grejpfrutët priten përgjysmë ose, nëse shërbehen një për person,priten lart në formë kapaku.
 2. Pastrohen me kujdes nga fryti i brendshëm duke e ruajtur lëngun të cilin e lëshojnë,kurse fryti pritet në copa të vogla.
 3. Rrepat e bardha, pasi të pastrohen, kalohen në rende,përzihen me frytin e grejpfrutit,u hidhet vaj ulliri, lëng grejpfruti,majdanoz dhe sipas dëshirës hudhër e shtypur.
 4. Përzihet mirë dhe me këtë masë mbushen grejpfrutët.
 5. Mbi zbukurohen me majdanoz të grirë hollë dhe rrepka të kuqe.
 6. Kjo sallate është e shëndoshë,e shijshme dhe preferohet për uljen e kolesterolit.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *