Menu

Salcë me verë të bardhë

 • Detaje
 • 2 Komente

Përbëresit

 • 1 lugë gjalpë,
 • 1 karotë,
 • 1 lugë miell,
 • 1 fletë dafine,
 • 2 dcl verë të bardhë,
 • 2-3 lugë ajkë,kripë,piper
 • Kripë
 • Piper

Udhëzime

 1. Në yndyrë të shkrirë hidhet karota e prerë në rrathë.
 2. Sa të zbutet pak, shtohen mielli,dafina,kripa dhe pak piper.
 3. Fërgohen pak,shtohet vera dhe të gjitha vlohen, gjersa të zihet karota.
 4. Salca e zier kalohet në sitë,shtohet ajka e holluar me 2-3 lugë ujë,përzihet mirë dhe kësaj mase i shtohet edhe pak verë, sa të fitohet një salcë e trashësisë së dëshiruar.
 5. Derdhet mbi mish të pjekur.

 1. eda says:

  Pershendetje kam nje pytje vererat qe perdoeen ne ushqim me qfar mund ti zevendesoj pasi qe une nuk konsumoj alkohol.pres pergjigjen tuaj .
  Ju falemderit perirekuptim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *