Menu

Roladë me mish në brum të fletëzuar

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1/2 kg. mish i bluar,
 • 2 karota të ziera,
 • Majdanoz i grirë hollë,
 • Kripë,
 • Piper,
 • 1 lugë galetë,
 • 1 vezë,
 • 300-40 gr.brum i fletëzuar.

Udhëzime

 1. Në masën e mishit të bluar hidhet kripë, piper, majdanoz, vezë e tundur dhe galetë.
 2. Masa përzihet mirë dhe shtrihet në alu folie.
 3. Në mes vehen karotat dhe masa me anë të folies,mbështillet në roladë.
 4. Piqet në furrë të nxehtë 10 min,pastaj largohet nga furra dhe ftohet pak.
 5. Brumi i fletëzuar tëhollohet dhe me të mbështillet mishi duke e bërë roladë.
 6. Lyhet me vezë të tundur dhe duhet patur kujdes që të mbështillet mirë dhe të mbyllet nga të gjitha anët.
 7. Mbi zbukurohet me brum.
 8. Piqet në furrë mesatare,gjersa të skuqet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *