Menu

Roladë me dredhëza

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 7 vezë,
 • 7 lugë sheqer,
 • 7 lugë miell,
 • 3 dcl ajkë ose 2 qeska krem të rrahur,
 • 1/2 kg dredhëza.

Udhëzime

 1. Përgatitet patishpani nga vezët,sheqeri dhe mielli.
 2. Në tepsi katrore të shporetit,të lyer me yndyrë dhe të shtruar me letër,derdhet masa e përgatitur dhe piqet në furrë me temperaturë 250 gradë Celsius për 15 minuta.
 3. Ndërkohë pastrohen dhe priten dredhëzat përgjysmë ose në copa të vogla.
 4. Tundet ajka.
 5. Korja e pjekur përmbyset në pecetë të lagur.
 6. Lyhet me ajkë dhe mbi ajkë hidhen dredhëzat.
 7. Mbështillet në roladë me ndihmën e pecetës.
 8. Kthehet në tepsi dhe mbështillet me letër ku është pjekur gjersa të ftohet.
 9. Mbi hidhet sheqer pluhur dhe pritet në pjesë të holla.
 10. Shërbehet duke e zbukuruar me dredhëza.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *