Menu

Ragu Indian

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 2 qepë,
 • 2 speca të gjelbërt,
 • 3 karota,
 • 300 gr.mish,
 • 300 gr kërpudha,
 • 3-4 lugë pure domatesh ose domate e kaluar në rende,
 • 1 filxh.k.oriz,
 • 100 gr vaj ulliri ose gjalpë,
 • kripë,
 • specall,
 • piper,
 • majdanoz.

Udhëzime

 1. Qepa e grirë në rrathë dhe hudhra fërgohen 5 min.
 2. Shtohet speci dhe mishi i prerë në kubik të vegjël për t’u fërguar me qepët.
 3. Pasi të jetë zbutur mishi,shtohen kërpudhat e prera në rrathë,specalli dhe domatja.
 4. Kësaj mase i shtohet orizi i zier 10 min.në ujë të njelmët dhe i shpërlarë me ujë të ftohtë.Ena mbulohet dhe në zjarrë të ulët ziejnë edhe 25 min.
 5. Hidhet majdanoz i grirë hollë dhe shërbehet si gjellë e vacantë ose me brumëra.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *