Menu

Pure e përzier

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 6 patate,
 • 1/2 kg spinaq,
 • 4 karota të mëdha,
 • 3 thelpinj hudhre,
 • 120 gr gjalpë,
 • Kripë,
 • Piper.

Udhëzime

 1. Qërohen dhe zihen patatet në ujë të njelmët.
 2. Veçan zihen në ujë të njelmët karotat e pastruara.
 3. Në enë me pak gjalpë të nxehtë,hidhen thelpinjtë e hudhrës dhe, sa ta lëshojnë aromën, hidhet spinaqi i grirë, për t’u zier gjersa të avullojë lëngu të cilin e lëshon spinaqi gjatë zierjes.
 4. Patatet e ziera shtypen në pure të lëmuar.
 5. Përzihen një lugë gjalpë dhe qumësht i vakët.
 6. Gjithashtu edhe karotat e ziera shtypen në pure duke i shtuar gjalpë.
 7. Kallëpi për kuglof lyhet me gjalpë dhe aty vendoset pureja e patateve.
 8. Pasi të shtypet mirë, ena përmbyset në enë të nxehtë ku do të shërbehet pureja.
 9. Përreth vihet pureja e spinaqit, kurse mesi mbushet me pure karote ose perime të ziera të kaluara në gjalpë.
 10. Zbukurohet me majdanoz ose kopër të freskët.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *