Menu

Pure e kombinuar

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1/2 kg patate,
 • 40 gr karota,
 • gjalpë,
 • ajkë,
 • qumësht,
 • kripë,
 • majdanoz.

Udhëzime

 1. Veçan zihen në ujë të njelmët gjersa të zbuten, karotat dhe patatet e pastruara dhe të prera në copa.
 2. Kullohen,shtypen dhe rregullohen me gjalpë,nga një lugë ajkë dhe aq qumësht,sa të bëhët një pure e lëmuar.
 3. Mbushet kaushi,zbrazet në formë të dëshiruar në pjatë ku do të shërbehet.
 4. Futet në furrë të nxehtë për 5 minuta dhe shërbehet nxehtë.
 5. Me pure të përzier, mund të nxirren edhe forma lulesh, të cilat futen në furrë të nxehtë me temperaturë 200 gradë C dhe pas 15 minuta shërbehen me çdo lloj mishi të pjekur dhe salcë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *