Menu

Pulë e mbushur me oriz

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1 pulë me peshë afro 1 ½ kg
 • 1 filxhan çaji oriz(basmati)
 • 100 gr gjalpë
 • 1 qepë
 • 1 lugë mustardë(senf)
 • kripë,piper
 • vegetë
 • ruzmarin të freskët ose të tharë.

Udhëzime

 1. Pula pastrohet,fshihet, lyhet nga të gjitha anët me mustardë.
 2. I hidhet kripë,piper,vegetë dhe ruzmarinë.
 3. Në ndërkohë,zihet orizi 10 min. në ujë me kripë.
 4. Qepa e grirë imët,fërgohet në 50 gr gjalpë gjersa të zbutet.
 5. Hidhet orizi i kulluar,fërgohet pak me qepë,hidhet pak kripë e vegetë dhe me këtë masë orizi, mbushet pula.
 6. Vendoset në tavë ku do të piqet,mbi i hidhet pjesa e mbetur e gjalpit e nxehur mirë,por jo e djegur dhe ½ gotë ujë.
 7. Pula mbulohet me alufolie dhe futet në furrë të nxehtë me temp.200* C për t’u pjekur 1 orë.
 8. Zbulohet nga folia,laget me lëngun të cilin e lëshon gjatë pjekjes dhe vazhdon të piqet edhe 30 min. gjersa të skuqet mirë.
 9. Shërbehet me mbushjen dhe sallatë sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *