Menu

Pogaçe e shpejtë

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1 gotë kos,
 • 1 lugë e mesme kripë,
 • 2 lugë vaj,
 • 3 gota miell,
 • 1 pluhur paste,
 • 1 vezë,
 • pak gjalpë,
 • susam.

Udhëzime

 1. Të gjithë përbërësit, përpos të bardhës së vezës dhe susamit,përzihen me lugë,gjersa të bëhët një brumë kompakt.
 2. Brumi i butë hidhet në tepsi të lyer me yndyrë dhe duke i lagur duart me vaj ose miell,pogaçja rrafshohet pak.
 3. Bëhen 2 prerje mbi,gjalpi futet aty këtu,pastaj lyhet me të bardhë veze,hidhet susam dhe futet në furrë të nxehtë me temperaturë 200 gradë C për t’u pjekur për afro 40 minuta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *