Menu

Paçë me petë bakllave

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 2 të verdha veze,
 • 1 filxhan kafeje vaj,
 • 1 filxh.k.qumësht,
 • në majë të gishtërinjëve kripë,
 • 1/2 lugë e v.sodë buke,
 • afro 250gr miell,
 • 150 gr niseshte,
 • 100 gr gjalpë.

Udhëzime

 1. Tunden vezët.Shtohen përbërësit përpos niseshtes dhe përzihen mirë.
 2. Brumi ngjeshet,pastaj ndahet në kuleq të vegjël.
 3. Mbulohen me plastmasë ½ orë.
 4. Kuleqet hapen në madhësi pjate të vogël duke i përmillur me niseshte dhe vendosen njëri mbi tjetrin nga 5 sosh.
 5. Duke i përmillur me niseshte,nga 5 petë rriten dhe hollohen.
 6. Sa më hollë të hapen,aq më mirë është.
 7. Vendosen petët e rritura në tepsi të lyer me yndyrë,duke i pikuar me yndyrë.
 8. Piqet në furrë me temp.160 gradë C,gjersa të prarohen petët në brendi dhe sipërfaqe.
 9. Pasi të ftohet,përvëlohet me supë të kthjellët pule ose viçi.
 10. 2 vezë tunden me 2 filxhanë k.kos dhe 2 lugë miell.
 11. Masa derdhet gradualisht në supë të vakët.
 12. Ena vendoset në zjarr të ulët,përzihet vazhdimisht gjersa të trashet.
 13. Paça e zier hidhet mbi sipërfaqe të petëve të përvëluara dhe rrafshohet,ose petët priten në katrorë dhe me lugë paça vendoset mbi çdo katrorë.
 14. Mishi I zier I bardhë i pulës ose i viçit,i ndarë në fije,vendoset mbi paçë.50 gr gjalpë nxehet,hidhet pak specall dhe me këtë yndyrë sperkatet mishi.
 15. Paça futet në furrë të nxehtë me temp.200 gradë C për 10 min.Shërbehet e nxehtë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *