Menu

Mish qengji me bajame

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1 kg.mish qengji,
 • 2 qepë,
 • 4 domate,
 • 4 lugë vaj,
 • 2 dcl jogurt,
 • 30 gr.bajame të grimcuara,
 • kripë,
 • vegetë
 • ,piper,
 • majdanoz të tharë,
 • koriander i tharë,
 • një copëz gjengjefil të kaluar në rende,
 • 1 lugëz specall,
 • sipas dëshirës spec djegës.

Udhëzime

 1. Bajamet fërgohen me mëlmesa.(disa bajame veçohen për t’u hedhur mbi gjellë).
 2. Shtohet 1 dcl ujë dhe masa bluhet në blender.
 3. Mishi i prerë në copa të vogla fërgohet 5 min.
 4. Largohet nga yndyra dhe në të hidhen qepët e grira që të fërgohen gjersa të zbuten.
 5. Në enë me qepë,kthehet mishi,hidhet masa e bluar,shtohet jogurti dhe vlojnë së bashku,gjersa masa të trashet.
 6. Domatet e qëruara dhe të prera në kubik shtohen në masën e mishit.
 7. Gjella kriposet,piperoset, shtohen 2 dcl supë të nxehtë,ena mbulohet dhe në zjarrë të ulët zien 11/2 orë gjersa mishi të zbutet.
 8. Gjella e përgaditur në këtë mënyrë vendoset në mes të pjatës mbi oriz të zier.
 9. Mbi mish hidhen bajamet e fërguara.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *