Menu

Kofshë pule të mbushura

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 4 kofshë,
 • 4 karota,
 • 50 gr kaçkavall,
 • 50 gr dhjamë ose proshutë,
 • 50 gr ullinj,
 • 2 domate,
 • Majdanoz,
 • Kripë,
 • Piper,
 • Hudhër e shtypur.

Udhëzime

 1. Karotat zihen 10 minuta.
 2. Kofshët pastrohen nga ashti i tulakut ose edhe i kofshës dhe kriposen e piperosen.
 3. Domatet qërohen, pastrohen nga farat dhe priten në copëza.
 4. Shtohen gjysma e ullinjve të pastruar nga farat dhe të prerë imët,hudhra,majdanozi i prerë imët,djathi i kaluar në rende dhe të gjitha përzihen mirë.
 5. Mbushen kofshët me masën e përgatitur dhe mbyllen me rrëmojësa ose qepen me penj.
 6. Kofshët dhe karotat vendosen në enë qelqi të rezistuar në zjarr,hidhen vaj,pak ujë dhe futen për t’u pjekur 50 minuta në furrë të nxehtë me temperaturë 220 gradë Celsius.
 7. Shërbehen me mbushjen,karota ose perime sipas dëshirës dhe sallatë stine.
 8. 4 karota gjysmë të ziera mbështillen me dhjamë të tymosur ose proshutë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *