Menu

Kek – Kurorë Graniti

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 225 gr gjalpë,
 • 250 gr sheqer,
 • 1 sheqer vanileje,
 • 6 vezë,
 • 450 gr miell,
 • 1 pluhur paste,
 • 50 gr bajame të bluara,
 • 3 lugë supe kakao,
 • 3 lugë sheqer,
 • 1 majë luge kanellë,
 • 3-4 lugë qumësht.
 • afro 1/3 lit qumësht,

Udhëzime

 1. Gjalpi i zbutur tundet me sheqer dhe sheqer vanileje, gjersa të shkumojë.
 2. I shtohen vezët një nga një.
 3. Mielli i situr i përzier me pluhur paste dhe bajamet i shtohen gjalpit të tundur.
 4. I shtohet qumështi duke e përzier vazhdimisht.
 5. 2/3 e brumit të përgatitur hidhen në enë të lyer,me formë kurore (kuglof),kurse pjesës tjetër të brumit i shtohet kakao,3 lugë sheqer,kanellë dhe 3-4 lugë qumësht.
 6. Kjo masë hidhet mbi brumë të verdhë dhe përzihet pak me pirun,që të formohen disa lara në brumë.
 7. Pasta piqet në furrë me temperaturë 175 gradë C afro 50-60 minuta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *