Menu

KEK-KURORË GRANITI

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1225 gr gjalpë,
 • 250 gr sheqer,
 • 1 sheqer vanileje,
 • 6 vezë,
 • 450 gr miell,
 • 1 pluhur paste,
 • 50 gr bajame të bluara,
 • afro 1/3 lit qumësht,
 • 3 lugë supe kakao,
 • 3 lugë sheqer,
 • 1 majë luge kanellë,
 • 3-4 lugë qumësht.

Udhëzime

 1. Gjalpi i zbutur tundet me sheqer dhe sheqer vanileje, gjersa të shkumojë.I shtohen vezët një nga një.
 2. Mielli i situr i përzier me pluhur paste dhe bajamet i shtohen gjalpit të tundur.
 3. I shtohet qumështi duke e përzier vazhdimisht.2/3 e brumit të përgatitur hidhen në enë të lyer,me formë kurore (kuglof),
 4. kurse pjesës tjetër të brumit i shtohet kakao,3 lugë sheqer,kanellë dhe 3-4 lugë qumësht.
 5. Kjo masë hidhet mbi brumë të verdhë dhe përzihet pak me pirun,
 6. që të formohen disa lara në brumë.Pasta piqet në furrë me temperaturë 175 gradë C afro 50-60 minuta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *