Menu

Groshë me suxhuk

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 500 gr groshë,
 • 400 gr suxhuk,
 • 1 qepë e madhe,
 • 3 thelpinj hudhre,
 • 1 lugë e rrafshuar miell,
 • Pure domatesh,
 • Kripë,
 • Piper,
 • Majdanoz,
 • Vaj.

Udhëzime

 1. Grosha pastrohet,lahet,mbushet ena me ujë të ftohtë,mbulohet dhe kështu qëndron tërë natën.
 2. Vala e parë derdhet,hidhet ujë i nxehtë dhe vihet grosha të zihet në zjarr të ngadaltë.
 3. Pasi të jetë zbutur,por jo edhe të çahen kokrrat, groshës i shtohen qepa dhe hudhrat e fërguara me pak miell,ku shtohen një lugë specall dhe majdanoz i grirë hollë.
 4. Kriposet,piperoset,përzihet me kujdes dhe në enë dheu hidhet gjysma e groshës.
 5. Mbi groshë hidhen 3-4 lugë pure domatesh, e mbi domate radhitet suxhuku i prerë dhe në fund pjesa tjetër e groshës.
 6. Futet në furrë të nxehtë gjersa të shteret lëngu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *