Menu

Fileta pule të mbushura me spinaq

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 4 copa mish të bardhë pule,
 • 200 gr spinaq,
 • 4 lugë djathë të thërmuar,
 • 1 lugë ajkë ose mazë,
 • 1 lugë mustardë,
 • 1 thelb hudhre,
 • 1 lugë lëng limoni,
 • 1 lugë vaj,
 • 2 lugë gjalpë,
 • Kripë,
 • Vegetë,
 • Piper.

Udhëzime

 1. Priten filetat me kujdes, sa të fitohet nga një xhep për mbushje dhe kriposet brendia me vegetë.
 2. Vendosen në enë porcelani,u hidhen vaj, mustardë,hudhër e shtypur,majdanoz i grirë hollë,lëng limoni , piper dhe mbulohet ena.
 3. Ndërkohë, bëhet përgatitja për mbushje.
 4. Spinaqi lahet,grihet hollë ,zihet 2-3 minuta në lëngun të cilin e lëshon gjatë zierjes dhe, posa të ftohet pak,i shtohen djathë i grimcuar,ajkë,kripë,piper,përzihen mirë dhe me këtë masë të përgatitur bëhet mbushja e mishit.
 5. Pasi të mbyllen me rrëmojësa dhëmbësh,kriposen ,fërgohen në yndyrë me zjarr të fuqishëm nga të dyja anët,gjersa të marrin ngjyrë të kuqërremtë.
 6. Nëse është mishi më i fortë, shtohen 2 dcl ujë ose verë të bardhë dhe zihen në zjarr të ngadaltë për 30 minuta.
 7. Servohen me pure spinaqi ose perime të ziera e të kaluara në yndyrë dhe me sallatë stine.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *