Menu

Ëmbëlsirë Me Mollë

 • Detaje
 • Komento
 • Të Ngjashme

Përbëresit

 • 3 vezë
 • 300 gr. sheqer
 • 1 sheqer vanileje
 • Kanellë
 • 1 margarin i zbutur ose i shkrirë
 • 1 lëvore limoni në rende
 • 700 gr. miell
 • 2 kg. mollë
 • 100 gr. sheqer.

Udhëzime

 1. Mollat e qëruara kalohen në rende. Shtohet sheqer dhe lëngu i ½ limonit.
 2. Tunden pak vezët me sheqer, shtohen margarina, vanilja, lëvorja e limonit e kaluar në rende dhe gradualisht mielli me pluhur paste.
 3. Brumi i butë ngjeshet pak dhe ndahet në dy pjesë. Njëra pjesë rrafshohet në tepsi shporeti të lyer me yndyrë, e mbi të hidhen mollat e përgatitura më parë. Pjesa tjetër e brumit rrafshohet në një plastmasë të prerë sipas madhësisë së tepsisë, pastaj vendoset me kujdes mbi mollë.
 4. Piqet në furrë me temperaturë 200 grad C. në fillim, pastaj temperatura ulet në 180*C.
 5. Pasi të larohet nga furra e të ftohet pak, i hidhet sheqer pluhur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trileqe

Përbëresit Udhëzime