Menu

Çorbë patatesh me bisht viçi të tymosur

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1 bisht viçi I prerë në disa pjesë,
 • 2 qepë,
 • 1 karotë,
 • 1 spec,
 • 1 kg.patate,
 • kripë,
 • piper,
 • specall,
 • 1 fletë dafine,
 • majdanoz,
 • vaj ulliri ose gjalpë.

Udhëzime

 1. Në tenxhere me yndyrë fërgohet qepa,karota dhe speci gjersa të zbuten pak.
 2. Shtohet piperi,1 lugë specall,dafina dhe mishi I prerë.
 3. Së bashku fërgohen 5 min.në zjarrë të ulët,pastaj shtohet ujë I nxehtë sa të mbulohet mishi për 2 gishtërinjë.
 4. Mishi zihet në zjarrë të mesëm gjersa të zbutet e sipas nevojës shtohet nga pak ujë.
 5. Hidhen patatet e prera në copa të mesme,çorba kriposet sipas shijes dhe zierja vazhdon gjersa të zihen patatet.
 6. Hidhet majdanoz I prerë imët dhe gjella e nxehtë shërbehet me speca turshi ose lakër rasoji.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *