Menu

Çorbë nga thjerrëza

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1/2 kg thjerrëza,
 • 1 kokë qepë,
 • 1 kokë hudhër,
 • 250 gr mish të tharë,
 • 1 lugë gjalpë,
 • 1 lugë miell,
 • pak specall,
 • kripë.

Udhëzime

 1. Thjerrëza lahet dhe ulet në ujë të ftohtë 7-8 orë para zierjes.
 2. Pas kësaj kohe,derdhet uji,hidhet ujë tjetër,futet qepa e pastruar dhe hudhra në të.
 3. Zihet rreth 2 orë.
 4. Në enë tjetër zihet mishi i tharë.
 5. Pasi të jetë zier,thjerrëza kalohet në sitë,ose bluhet me blender elektrik.
 6. Në enë për çorbë, bëhet fërgesa nga yndyra,mielli dhe specalli,hidhet thjerrëza e shtypur,përzihet dhe hidhet uji në të cilin është zier mishi i tharë.
 7. Mishi pritet në copa të vogla dhe vihet në çorbë.Zihet edhe 10 minuta dhe nëse është e nevojshme kriposet.
 8. Çorba mund të thartohet me pak uthull,ose pak para përfundimit të zierjes shtohet pak salcë domatesh.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *