Menu

Çorbë me fruta deti

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1/2 kg karkaleca,
 • Midhje,
 • Kallamar,
 • 1 qepë,
 • 1 spec,
 • 1/2 lit supë katrorke,
 • 1/2 gotë ajkë qumështi,
 • Kopër.

Udhëzime

 1. Fërgohen 2 min. qepa dhe speci të prerë imët.
 2. Hidhen frutat e detit për t’u fërguar 1 min së bashku me qepët. shtohet supa dhe vlojnë të mbuluara me kapak 5 min.
 3. Shtohet ajka dhe kopra dhe vazhdon zierja edhe 10 min.
 4. Në ndërkohë pritet në rriska buka.
 5. Bëhet përzierja e vajit të ullirit dhe hudhrës së shtypur.
 6. Me këtë masë lyhen rriskat e bukës.
 7. Sipër hidhet pak krip dhe specall.
 8. Futen në furrë të nxehtë që të theken pak.
 9. Çorba shërbehet me bukë të thekur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *