Menu

Çorbë me ajkë

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 2 lugë vaj,
 • 1 lugë e rrafshuar miell,
 • 2-3 thelpinj hudhre,
 • 1.5 litër supë katrorke,
 • 1 gotë ajkë,
 • 1/2 tubë majdanoz,
 • 1 vezë,
 • lëng limoni.

Udhëzime

 1. Përgatitet fërgesa e bardhë nga vaji,hudhra dhe mielli.
 2. Shtohet supë katrorkë dhe lihet në zjarr të vlojë 10 minuta.
 3. Në supore ku do të shërbehet çorba,tundet e verdha e vezës me ajkë dhe, duke e tundur vazhdimisht, hidhet çorba.
 4. Thartohet me lëng limoni,kurse mbi hidhet majdanoz i grirë imët.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *