Menu

Biftek me lakër me fleta

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 1 kg. biftek ,
 • 1 lakër me fletë-kaçurrele,
 • 100 gr proshutë,
 • 100 gr parmezan,
 • 1 lugë gjalpë,
 • Kripë,
 • Piper kokërr,
 • Gjethe dafine.

Udhëzime

 1. Skuqet bifteku nga të gjitha anët dhe futet në furrë të nxehtë me temp 2500 C që të piqet 20 min.
 2. Në ndërkohë fërgohet qepa dhe sa të zbutet ajo, shtohet proshuta, lakra e prerë në pjesë të gjata, parmezani, hidhet kripë, piper, gjethe dafine dhe e mbuluar me kapak zien gjersa të zbutet lakra, por mund të mbetet edhe pak kërce.
 3. Bifteku i pjekur mbështillet me folie për 5 minuta, pastaj pritet dhe vendoset sipër lakrës së vendosur në enë ku do të shërbehet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *