Menu

Bërxolla viçi në verë

 • Detaje
 • Komento

Përbëresit

 • 6 bërxolla,
 • 1 ½ gotë verë e bardhë,
 • ½ gotë supë,
 • 1 lugë gjalpë,
 • vaj,
 • 4 lugë ajkë,
 • pak lëng limoni,
 • kripë,
 • piper,
 • vegetë.

Udhëzime

 1. Bërxollat rrahen,kriposen,u hidhet piper dhe futen në verë të bardhë për afro 2 orë.
 2. Në tenxhere të lyer me yndyrë ,palosen bërxollat,u hidhet 1 ½ gotë verë me ½ gotë supë.
 3. Mbulohet tenxherja me kapak,futet në furrë ose vendoset mbi shporet në zjarr të ngadaltë,që të zihen gjersa të zbuten.
 4. Bërxollat e ziera pastaj vihen në pjatë të nxehtë,kurse në lëngun ku janë zier,shtohet ajka e përzier me pak ujë dhe lëng limoni.
 5. Sa të marrë valë,salca largohet nga zjarri dhe hidhet mbi bërxolla.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *